Rozporządzenie Wojewody Wiel 16.04.2025r.

Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 16 kwietnia 2025 r. uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów chodzieskiego, pilskiego i wągrowieckiego

rozporzadzenie_uchylajace_HPAI_2025.pdf

Pryszczyca materiały informacyjne

INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KOZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH
NA TEMAT PRYSZCZYCY

ulotka_pryszczyca (FMD).pdf

Ulotka_pryszczyca.pdf

FMD-01-2025 GIW.pptx

02-04-giw-ulotka-FMD.pdf

Wystąpienie jednego ogniska afrykańskiego pomoru świń

                                                                         Piła, dn. 12.03.2025 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile

Na terenie powiatu pilskiego w 2024 r. wystąpiło jedno ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej, w gminie Ujście. Do tej pory obowiązują nałożone rozporządzeniem unijnym w lipcu 2024r. obszary objęte ograniczeniami III ( strefa czerwona)- gmina Ujście, Kaczory, Piła oraz obszary objęte ograniczeniami I ( strefa niebieska)- gminy Szydłowo, Wysoka, Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie. Dodatkowo od 18 września 2024 r. graniczymy ze strefą różową (  obszar objęty ograniczeniami II), nałożoną na powiat wałecki. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile otrzymał w tym roku liczne zawiadomienia o znalezionych padłych dzikach z terenu powiatu wałeckiego, u których stwierdzono afrykański pomór świń, oraz o pojedynczych przypadkach zakażenia dzików w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile przypomina wszystkim hodowcom trzody chlewnej o wzmożeniu podjętych gospodarstwie działań bioasekuracyjnych, a w szczególności:

1)      bezwzględnym zakazie wpuszczania do budynków gospodarskich osób postronnych. W okresie od czerwca do sierpnia 2025 r Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile nie będzie prowadził monitoringu choroby Aujeszkyego, by ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa ASF, w okresie, gdy pojawia się najwięcej zakażonych stad.

2)      nie wpuszczaniu na teren gospodarstwa pojazdów dowożących paszę lub odbierających padlinę, jeśli jest możliwość odbioru paszy lub dodatków paszowych bez konieczności wjazdu, lub dowiezienia padliny do granicy gospodarstwa. Jeśli pojazd musi wjechać na teren gospodarstwa, należy opryskać lub w inny sposób zdezynfekować koła i nadkola.

3)      Jeśli po świnie przyjeżdża zewnętrzny odbiorca swoim samochodem, należy pamiętać o dezynfekcji kół pojazdu, oraz sprawdzić jego czystość przed wpuszczeniem go do gospodarstwa. Jeśli jest taka możliwość w przypadku sprzedaży niewielkiej ilości zwierząt najlepiej wywieźć je swoim transportem do granicy gospodarstwa.

4)      Zakazie sprowadzania zwierząt do dalszego chowu z obszarów objętych ograniczeniami II i III- każdy taki zakup wymaga indywidualnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.

5)      Obowiązku sezonowania zboża i słomy na ściółkę dla zwierząt. Zboże należy przetrzymać minimum 30 dni, a słomę minimum 90 dni i jeśli jest taka możliwość dodatkowo odkazić przed podaniem zwierzętom.

6)      Przy wejściu do budynków powinny się znajdować obuwie i odzież do stosowania tylko w tym budynku, oraz środki dezynfekcyjne do rąk i mat, wraz z możliwością umycia rąk. Nawet wchodząc tylko „na chwilę”, należy pamiętać o bezwzględnej zmianie obuwia.

7)      Okna i drzwi budynków, w których znajdują się świnie, należy zabezpieczyć siatkami przed dostępem psów, kotów, ptaków i gryzoni.

8)      W okresie żniw należy zwrócić szczególną uwagę na drogi, którymi poruszają się pojazdy w obrębie gospodarstwa po powrocie z pola oraz na konieczność czyszczenia i dezynfekcji kół pojazdów oraz obuwia roboczego, w którym poruszamy się po terenie gospodarstwa. Pojazdów rolniczych, wracających z prac polowych nie należy parkować w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do chlewów.

9)      Należy zwracać uwagę na datę ważności stosowanych środków dezynfekcyjnych do rąk i do mat, oraz na to, by środek używany do dezynfekcji rąk wykazywał działanie wirusobójcze!

10)  Należy ograniczyć do minimum wyjścia do lasu osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad świniami, a szczególnie zakazuje się używania do pracy w chlewie tych samych ubrań i obuwia, w których było się w lesie i przy pracach polowych.

11)  Zabrania się wnoszenia na teren gospodarstwa tusz dzików, lub wyrobów z dziczyzną, czy przyjmowania od myśliwych rekompensaty za wyrządzone przez zwierzynę szkody pod postacią takich wyrobów. A w szczególności zabrania się karmienia świń zlewkami lub innymi resztkami pokarmów.

12)  Wszystkie gospodarstwa znajdujące się na obszarach objętych ograniczeniami( strefa niebieska i czerwona) muszą mieć ogrodzone przynajmniej budynki ze świniami, z paszą i ze słomą. Wszystkie gospodarstwa utrzymujące świnie muszą mieć zatwierdzony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii plan bezpieczeństwa biologicznego, jeśli chcą sprzedawać świnie do rzeźni, które rozprowadzają produkty poza strefy objęte ograniczeniami.

13)  W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u świń, lub odnalezienia martwego dzika w pobliżu gospodarstwa należy fakt ten zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 67 212 38 72- pierwszymi objawami u świń będą utrata apetytu i gorączka u zwierząt, co może nasuwać podejrzenie różycy z którą ASF był wielokrotnie mylony, następnie zaczynają się upadki zwierząt.

 

Niedopuszczenie do ponownego wystąpienia ASF na terenie powiatu pilskiego leży we wspólnym interesie zarówno rolników jak i Inspekcji Weterynaryjnej i w dużej mierze zależy od dokładności prowadzonych przez Państwa działań bioasekuracyjnych.

Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji odnośnie wystąpienia nowych ognisk ASF można sprawdzić na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pod linkiem:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

ROZPORZĄDZENIE
WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
z dnia 13 marca 2025 r.
w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów
chodzieskiego, pilskiego i wągrowieckiego

 

rozporzadzenie wojewody wielkopolskiego.pdf

System teleinformatyczny Inspekcji Weterynaryjnej

Ulotka Głównego Lekarza Weterynarii
dotycząca przystąpienia lekarzy weterynarii do testowania
systemu teleinformatycznego Inspekcji Weterynaryjnej

 

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE nałożyło na wszystkie państwa członkowskie obowiązek gromadzenia
i przekazywania do Europejskiej Agencji Leków (EMA) danych na temat wielkości zużycia weterynaryjnych produktów leczniczych (wpl) o działaniu przeciwdrobnoustrojowym
u zwierząt, których tkanki i produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi, w podziale na gatunki tych zwierząt, z poziomu gospodarstw je utrzymujących.

Główny Inspektorat Weterynarii w tym celu udostępnił tymczasowe narzędzie teleinformatyczne przeznaczone do wprowadzania danych o każdym zastosowaniu wpl
o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Obecnie system znajduje się w fazie testowej, a jego ostateczny kształt
i funkcjonalność uzależnione są w znacznym stopniu od zaangażowania i współpracy lekarzy weterynarii wolnej praktyki świadczących usługi lekarsko-weterynaryjne
w ramach działalności zakładów leczniczych dla zwierząt sprawujących opiekę
nad zwierzętami, z których lub od których pozyskuje się żywność, a także lekarzami weterynarii współpracującymi z terenowymi organami Inspekcji Weterynaryjnej.

W celu uzyskania dostępu do przedmiotowego systemu należy przesłać na adres e-mail administratora systemu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  następujące dane:

1. nazwa i adres zakładu leczniczego dla zwierząt;

2. imię i nazwisko lekarza weterynarii sprawującego opiekę nad zwierzętami, z których

lub od których pozyskuje się żywność oraz wskazanie gatunku leczonych zwierząt,

3. dane teleadresowe tj.: nr telefonu oraz adres e-mail.

Przystąpienie do testowania niniejszego narzędzia przez wszystkich lekarzy weterynarii wolnej praktyki sprawujących opiekę nad stadami zwierząt gospodarskich, umożliwi zapoznanie się
z projektem systemu oraz pozwoli na przekazanie uwag na temat jego funkcjonalności, wskazanie obszarów, które należy zmodyfikować, czy wychwycenie ewentualnych błędów.

Przystąpienie do współpracy przy testowaniu powyższego systemu teleinformatycznego przez jak najszerszą grupę lekarzy weterynarii ma na celu przygotowanie się do obligatoryjnego wprowadzania do systemu danych zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.